Арсенал завърши наравно с Манчестър Сити, докато Ливърпул излиза начело във Висшата лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-03-31 | 20:00:11

Манчестър Сити не успя да пречупи Арсенал, тъй като дългоочакваният сблъсък на върха на Висшата лига не успя да оправдае шума при равенството 0-0 на Етихад в неделя.

Ливърпул бяха големите победители за деня в битката за титлата, след като победиха Брайтън с 2-1, за да стигнат до върха, две точки пред Арсенал и три пред Сити с девет мача преди изиграването.

Дял от плячката запазва непобедената домакинска серия на Сити, продължаваща до ноември 2022 г., и слага край на серия от осем победи на Арсенал във Висшата лига.

Но артилеристите са тези, които ще бъдат по-щастливи с точка, тъй като попречиха на хората на Пеп Гуардиола да отбележат на Етихад за за първи път от две години.

Сити доминираше във владението на топката, но се бореше да постигне нещо срещу защита, която е допуснала най-малко голове във Висшата лига този сезон.

Арсенал също беше във форма за свободни голове от другата страна, отбелязвайки 33 пъти по време на своята серия от осем победи.

Въпреки това, гостите бяха загубили в последните си осем гостувания на Етихад, включително победа с 4-1, когато надпреварата за титлата решително се обърна в полза на Сити последно сезон и избра контраатакуващ подход.

Габриел Жезус влезе в отбора на Арсенал при завръщането си на Етихад и направи най-доброто усилие на гостите в срамежливото първо полувреме, когато удари от границата на наказателното поле .

Нейтън Аке пропиля най-добрия шанс на Сити през първото полувреме, когато не успя да се насочи правилно към опасния корнер на Кевин Де Бройне и Дейвид Рая с благодарност задуши изгубената топка.

Сити вече липсваше ключовото защитно дуо на Кайл Уокър и Джон Стоунс, след като и двамата бяха контузени по време на международните задължения с Англия.

И Гуардиола беше принуден да събере още по-импровизирана задна линия, когато Аке закуцука в 27-та минута.

Арсенал обаче рядко тества защитата на Сити, въпреки и двете страни, повишаващи темпото след почивката.

Исус просто не успя да се протегне достатъчно, за да пресрещне центрирането на Букайо Сака в единствения признак на живот от страна на английския национал.

Ерлинг Хааланд беше изключително добре воден от стабилния централен защитник на Арсенал сдвояване на Габриел Магалхаес и Уилям Салиба.

И норвежецът размаха линиите си, когато получи рядка гледка към гол седем минути преди края, тъй като не успя да направи корнер на задната греда.

Най-добрият шанс на Арсенал да грабването и на трите точки дойде късно, когато резервата Леандро Тросар беше пуснат назад, но белгиецът стреля право в Стефан Ортега.

Провалът на Сити да намери победител означава, че те все още не са победили нито един от първите пет във Висшата лига този сезон.

И сега шампионите се нуждаят от услуги както от Ливърпул, така и от Арсенал, ако искат да станат първият отбор, който някога е печелил четири поредни титли от най-високия дивизион на Англия.